Zgadzam się albo i nie – recenzja

Co to jest granica?
Granica to taka linia, którą oddzielisz to, co ci odpowiada,
Od tego, co ci nie odpowiada.

„Zgadzam się albo i nie. Jak szanować granice swoje i cudze”

Prawda, że proste?

To definicja granicy z książki „Zgadzam się albo i nie. Jak szanować granice swoje i cudze”. Jest to książka dla dzieci i traktuje, jak łatwo się domyślić, o granicach w relacjach z innymi osobami.

W 2019 roku zaczęłam przegląd rynku wydawniczego w poszukiwaniu książek, które dorośli mogą wykorzystać przy wprowadzaniu asertywności wśród dzieci. Udało mi się dotrzeć do kilku perełek, zaliczyłam też kilka wpadek. Tu możesz przeczytać wszystkie recenzje. W tym roku druga część przeglądu.

O książce

„Zgadzam się albo i nie” jest książką nietypową. Jest to bowiem poradnik dla dzieci. Po „Grzecznej niegrzeczności”, jest to kolejna książka dla dzieci, do której udało mi się dotrzeć, która uczy wprost komunikacji asertywnej. Zwykle bowiem książki dla dzieci opowiadają jakąś historię i w niej – w postaci mniej lub bardziej ukrytych aluzji – jest przemycone to, co dziecko ma wynieść z książki. OK, czasem (i to jest oczywiście plus) książka ma także stosowne strony dla dorosłych, dzięki czemu dorośli mają dodatkowe ułatwienie w tłumaczeniu dzieciom treści z książki.

A tutaj mamy podane wszystko na tacy. Treść książki to lakonicznie ujęte informacje dotyczące stawiania granic, przekraczania granic, budowania relacji i kilku niuansów z tym związanych. Proste zdania uzupełniają proste rysunki pomocnicze.

Zgadzam się albo i nie
Zgadzam się albo i nie

Mocne strony

Ta książka ma mnóstwo wartych docenienia elementów. Jest w niej mowa o:

 • granicach i jak się je wyznacza. I że granice te są różne wobec różnych osób.
 • prawie dziecka do decydowania o własnym ciele. Co wcale nie znaczy jednak, że panuje tutaj totalna wolna amerykanka. Bo czasem trzeba coś zrobić (albo czegoś nie zrobić), ze względu na bezpieczeństwo (np. zatrzymać się na przejściu dla pieszych) albo ze względu na zdrowie (wziąć lekarstwo).
 • udzielaniu i przyjmowaniu zgody.
 • mówieniu innym, gdzie są nasze granice, bo inni mogą tego nie wiedzieć i zupełnie niechcący je naruszyć.
 • prawie dzieci do zmiany zdania. Nawet jeśli się innym to nie spodoba. Nawet, jeśli wcześniej zawsze się na coś zgadzaliśmy.
 • tworzeniu relacji i po czym poznać, że dana relacja jest zdrowa albo nie.
 • innych ludziach. Książka pokazuje, że nie może być tylko „ja-ja-ja”, ale że są też inni. I że inni też mają granice.
 • bezpieczeństwie internetowym, o wysyłaniu zdjęć, a także o podawaniu dalej cudzych zdjęć, czyli tzw. ich sharowaniu.
 • pomocy innym, których granice są przekraczane – np. o tym, co dziecko może zrobić, by pomóc.
 • przemocy wobec dzieci. Także o molestowaniu seksualnym. O tym, że to nigdy nie jest wina dziecka. I są podpowiedzi, gdzie można szukać pomocy.

Słabsze strony

Drobiazgi:

 • książka ma rozdziały – to jest super. Tyle, że szata graficzna jest tak wyrazista, a przy tym jednolita, że tytuły rozdziałów się gubią,co jest pewnym utrudnieniem w poruszaniu się po niej, bo brakuje spisu treści.
 • książka jest napisana dla dzieci łopatologicznie. Ale zawsze w wydawnictwach tego rodzaju przydaje się posłowie dla rodziców z częścią merytoryczną.

Podsumowanie

Jest to książka jak najbardziej godna polecenia przy uczeniu dzieci elementów komunikacji asertywnej. Stanowi znakomity materiał do rozmów z pociechami, gdyż w książce jest mnóstwo przykładów ze zwykłego życia. Po przeczytaniu tej książki mam poczucie, że zachęca ona dziecko, by ufało  swoim odczuciom, a nawet „upierało się” przy swoim – w dobrym znaczeniu tego słowa, pokazuje też dziecku, jak wybrnąć z różnych kłopotliwych dla niego sytuacji.

Zgadzam się albo i nie!
Jak szanować granice – swoje i cudze
Rachel Brian
Wydawnictwo Debit, Katowice 2020

6 Replies to “Zgadzam się albo i nie – recenzja”

 1. Myślę, że książka zwróci uwagę i ciekawość nie tylko rodziców, ale i wychowawców. Bardzo interesująca publikacja.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.