Jak wyrazić opinię i przeżyć?

Edit5: Jakie jest Twoje zdanie o wyniku wyborów?
Edit4: Czy nauczyciele mają prawo do strajku?
Edit3: Czy Akademia słusznie przydzieliła Oscary?
Edit2: A co sądzisz o wynikach wyborów?
Edit: I o grze polskiej reprezentacji w mundialu?
A co Ty sądzisz o rekonstrukcji rządu?

Przypomniało mi się powiedzenie “Gdzie dwóch Polaków, tam trzy zdania”. Myślę, że doskonale obrazuje ono, co wywołał w nas temat rekonstrukcji . 

Komentarze na temat rekonstrukcji rządu nie milkną. (edits: i o innych tematach też.). Internet i media aż od nich huczą. Najpierw były spekulacje i bez mała stawiane były zakłady, kto utrzyma stanowisko, kto je straci. Po tym, gdy szczegóły ujrzały światło dzienne wybuchły pełne emocji komentarze, opinie i dyskusje. Temat rekonstrukcji poruszany jest dosłownie wszędzie. Znalazłam post na ten temat m.in. na jednej z tzw. „grup mamusiowych”. Nawet moja przyjaciółka, z która codziennie rozmawiamy o wszystkim, ale o polityce nigdy – też poruszyła ten temat.

Wymiana opinii trwa i na szczeblu oficjalnym i w domowych zaciszach. I słusznie, w końcu jakiś wpływ ta sytuacja będzie miała na nas, warto sobie temat przemyśleć. Co robisz jednak, gdy Ty i rozmówca macie różne zdanie? Innymi słowy, czy umiesz dyskutować, dodajmy wprost w asertywnym stylu?

Co robisz gdy ktoś ma inne niż Ty zdanie?

 • A: Przekonujesz go do swojego zdania aż się da przekonać do twojego zdania
 • B: Przyjmujesz, ze macie różne zdania i odpuszczasz
 • C: Obrażasz się
 • D: Zaczynasz krzyczeć i rzucać inwektywami.
 • E: Inne

Przykład z kultowego filmu “Dzień świra” mówi sam za siebie…

Największą pułapką jest wpadnięcie w kanał przerzucania się argumentami z domieszką rosnących w trakcie dyskusji emocji.

— Ja uważam, że A powinien zostać.
— Ale moim zdaniem B będzie lepszym zastępstwem.
— I tu się mylisz.
— Chyba sobie żarty stroisz, przecież sam wiesz, że A jest taki i owaki.
— I to ja mam rację.
— Ale to moja racja jest mojsza.

I tak do sądnego dnia, albo do czasu, gdy obiad zacznie się nam przypalać. W dodatku rozmowa kończy się niczym, bo i tak każdy z rozmówców zostaje przy swoim zdaniu. Niestety często z domieszką negatywnych uczuć wobec tej drugiej strony.

Jak uniknąć takich emocjonalnych a jakże jałowych dyskusji?

Warto na początek przyjąć kilka założeń.

Założenia

 1. Masz prawo mieć swoje zdanie na dany temat. Nawet całkowicie odmienne niż druga osoba.
 2. Osoba, z którą rozmawiasz ma prawo mieć swoje zdanie. Nawet całkowicie sprzeczne z Twoim.
 3. Celem rozmowy wcale nie musi być przekonanie drugiej osoby do swojego zdania. Ale po prostu wypowiedzenie się.

Wiem, że dla niektórych, to może być wyzwanie 🙂

Jeśli się je jednak podejmie, dalej jest już prosto.

Przykłady

wychodzenia z twarzą z sytuacji, gdy nie znajdujemy porozumienia.

Widzę, że każde z nas ma swoje zdanie i się nie przekonamy.

Albo

Mam swoje zdanie, ty swoje i zostawmy tak jak jest.

Albo

Mam prawo do swojego zdania, ty do swojego. Nie dogadamy się.

Itp.

I elegancko kończymy dyskusję.

Została tutaj zastosowana technika podkreślania różnic między poglądami. Ja to nazywam spisaniem protokołu rozbieżności. Innymi słowy zamiast dążyć do tego, by rozmówca zmienił zdanie, lub do ujednolicenia stanowiska, skupiamy się na tym co nas dzieli i wprost zaznaczamy zdania odrębne. Ot i cała filozofia.

Jest to jedna z ulubionych metod stosowana przeze mnie, gdy widzę, że nie dojdę do porozumienia z drugą stroną. Ma ona oczywiście zastosowanie nie tylko w dyskusjach politycznych, sprawdza się także przy burzliwych rodzinnych rozmowach. Ale o tym i o innych technikach wyrażania opinii  przy następnej okazji 🙂

Udanych dyskusji 🙂

zdjęcie: by bharat kansara from Pixabay

8 Replies to “Jak wyrazić opinię i przeżyć?”

 1. Trudna to sytuacja, kiedy ktoś się z nami nie zgadza i nie potrafi tego przyjąć. Tak jak piszesz, na przykład obraża się albo emocjonalnie próbuje przekonać do swoich racji. Znam takie osoby. Niestety, nawet, jak podkreślimy to, że mamy odmienne zdania i nie będziemy dalej dyskutować, zdarza się, że ta osoba i tak chodzi potem naburmuszona. I mija kilka spotkań, zanim znów normalnie zechce rozmawiać, bez urazy. Potrzeba dojrzałości obu stron 🙂 Ps. Bardzo trafnie ujęty temat. A dyskusje o polskiej piłce nożnej wracają do nas, jak bumerang 🙂

 2. Kiedy ktoś ma inne zdanie, zawsze wyrażam też swoje, ale nie krytykuję i nie wchodzę w dalsze dyskusje, jeśli ktoś nie rozumie mojego stanowiska.

 3. Problem jest wtedy, kiedy druga strona… ma problem z odmiennością naszej racji 😉 Bo zdarzyło mi się kilka razy próbować właśnie tak elegancko zakończyć dyskusję czy uciąć temat, by właśnie uniknąć kłótni albo czegoś podobnego, ale… nie dało się. Druga strona drążyła i drążyła, i na siłę chciała do swojego zdania przekonać… I mur… Jak gdyby nic nie docierało. I mam wtedy wrażenie, że nie ważne, co powiem, ale jeśli nie będę potakiwać jak głupiutki piesek z samochodu, co mu główka dynda jak kierowca pokręci kierownicą, to będzie źle.. . Więc przy takich rozmówcach nie da się chyba zakończyć dyskusji rozsądnie i na poziomie 😉 W sensie albo urywasz i po prostu odchodzisz najlepiej, albo się wciągasz…

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.