Stanowczo, łagodnie, bez lęku – recenzja

Jest to książka, do której mam sentyment. Niewielka – raptem 140 stron i format torebkowy – a napakowana wiedzą od okładki do okładki. Nie znajdziesz tu wodolejstwa, “kołczowania”, obiecanek cacanek.

O książce

Autorką książki “Stanowczo, łagodnie, bez lęku” jest polska psycholog i psychoterapeutka Maria Król-Fijewska*. Jako pierwsza w Polsce przygotowała i wdrożyła trening asertywności oraz napisała pierwszy polski podręcznik asertywności. Można więc śmiało uznać ją za prekursorkę upowszechniania tego pojęcia wśród Polaków.

Na prowadzonych przeze mnie szkoleniach zawsze czerpię definicję asertywności z tej właśnie pozycji.  W skrócie „asertywność to umiejętność pełnego wyrażania siebie w kontakcie z inną osobą czy osobami”. A skoro to umiejętność, to można się jej nauczyć.

Mocne strony

Książka oparta jest na polskich realiach i widać to w sposobie pisania. Jest konkretnie i rzeczowo, bez typowo amerykańskiej narracji. Można tu znaleźć klarowne przykłady, wręcz mnóstwo przykładów – zdań asertywnych i nieasertywnych. To zdecydowanie ułatwia zrozumienie i zauważenie np. różnic między wypowiedziami agresywnymi i asertywnymi, między odmawianiem nieasertywnym i asertywnym itp.

Bez żadnych wymyślnych teorii autorka przedstawia logiczny ciąg przyczyn powstawania takich, a nie innych zachowań nieasertywnych czy nieasertywnego monologu wewnętrznego. Zwraca uwagę na konsekwencje danych postaw i radzi, co zrobić, by je zmienić.

Poza „klasycznymi” zagadnieniami z dziedziny asertywności – czyli:

 • monolog wewnętrzny i asertywny monolog wewnętrzny,
 • odmawianie,
 • obrona swoich praw i stawianie granic,
 • wyrażanie gniewu, opinii i przekonań,
 • reagowanie na krytykę i atak oraz przyjmowanie ocen,

porusza także takie tematy, jak

 • wyrażanie uczuć pozytywnych,
 • nawiązywanie kontaktów towarzyskich,
 • radzenie sobie w sytuacjach, w których czujemy zakłopotanie, poczucie winy i krzywdy,
 • asertywność w kontakcie z samym sobą (ten rozdział szczególnie polecam).

Z tego co pamiętam, w innych książkach o asertywności tych wątków nie znalazłam.

Na końcu znajduje się “mapa asertywności”. To prosty kwestionariusz pozwalający stwierdzić, w których obszarach relacji społecznych warto dokonać zmiany zachowań na asertywne. Będzie szczególnie pomocny dla osób, które nie wiedzą gdzie zacząć.

Zdałam sobie sprawę z tego, że ta książka ma jeszcze jedną cechę i jest to naprawdę jej mocna strona w porównaniu z innymi książkami. Mianowicie jest pisana konkretnie a równocześnie w sposób prosty i przyjazny dla czytelnika. Autorka ma rzadką zdolność pisania o rzeczach ważnych i trudnych w sposób przystępny, bez epatowania naukowym słownictwem. To książka dla zwykłego, normalnego człowieka. To jest książka do której się wraca.

Słabe strony

Największą wadą jest brak dostępności tej pozycji na rynku. Wydawnictwo – specjalnie się dowiadywałam – nie planuje na razie jej wznowienia. Zostaje polowanie w internecie lub pobliskiej bibliotece. Osobiście uważam, że absolutnie warto zadać sobie trud, by zdobyć tę książkę.

Na końcu drobiazg. Uśmiechnęłam się życzliwie na widok tytułu filmu w jednym z przykładowych dialogów – mowa o „Niewolnicy Isaurze” (brazylijski tasiemiec emitowany dawno temu i wówczas bardzo u nas popularny). Ale wystarczy wymienić tytuł na coś z Netflixa – i dialog jest aktualny i do zastosowania.

Wnioski

Jeśli ktoś szuka konkretnych ćwiczeń, tutaj ich nie znajdzie. To książka raczej do autoanalizy i przemyślenia tego, co zmienić. Uważam jednak, że zawarte w niej przykłady są wręcz łopatologiczne i czytelnik może łatwo wykorzystać je w odniesieniu do własnej sytuacji.

Gdybyście spotkali tę książkę w przystępnej cenie – brać koniecznie 😀

Moja ocena jeśli chodzi o zawartość merytoryczną – 5 gwiazdek na 5. Gdybym uwzględniła dostępność to 4 na 5.

 

Maria Król-Fijewska*
Stanowczo, łagodnie, bez lęku
Wydawnictwo WAB, Warszawa 2007

 

*inne książki autorki o asertywności

 • Trening asertywności
 • Asertywność menadżera (współautor Piotr Fijewski)

6 Replies to “Stanowczo, łagodnie, bez lęku – recenzja”

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.