Słup soli

Dwie książki Elżbiety Zubrzyckiej, autorki wielu książek dla dzieci i młodzieży z zakresu radzenia sobie z trudnymi sytuacjami i emocjami. Tłumaczyła też dwie prawdziwe perełki “Zbyt miła” i “Nie lubię łaskotek”.

asertywność dla dzieci
Słup soli

Słup soli

To książka o tematyce, która nie wystąpiła jeszcze w polecanych przeze mnie pozycjach, Porusza ona bowiem problem kontaktów między rówieśnikami, a dokładnie znęcania się nad kolegami.

Treść czyli streszczenie

Główny bohater staje się świadkiem dręczenia nowego ucznia przez jednego z kolegów. Stara się być niewidzialny, bo przypomina sobie, że też jest „nowy” i może być następną ofiarą. Usuwa się więc w kąt, nie reaguje. Na szczęście wtedy wkracza starszy brat, który tłumaczy młodszemu, że brak reakcji to współudział w dręczeniu. Proponuje działania, żeby to zmienić. Jakie – to już znajdziecie w książce (chociaż raz nie zdradziłam zakończenia 😀 ).

Autorka pokazuje mechanizm powstawania zjawiska dręczenia dzieci przez rówieśników w szkole. Zwraca uwagę na fałszywą lojalność – młodzież nie chce być uznana za skarżypyty, więc w konsekwencji nauczyciele często nic nie wiedzą i nie mogą pomóc. Podsuwa także pomysły, które mogą być realnie wykorzystane, by powstrzymać agresora.

To książka o stawianiu granic, a także o pracy nad sobą, zmianie komunikacji i postawy wobec drugiej osoby.

Polecam ku inspiracji.

Elżbieta Zubrzycka
Słup soli
GWP dla dzieci, Gdańsk 2018

recenzje dla dzieci
Powiedz komuś

Powiedz komuś!

To specyficzna książka. Jest w niej mowa o szacunku do siebie i innych, a także do otoczenia. Poruszone są również kwestie związane z bezpieczeństwem i ochroną środowiska.

Bez spoilerów

Nie znajdziemy tu żadnej fabuły. Są za to przybliżające ważne zagadnienia rysunki w formie plakatów oraz propozycje zajęć do pracy z dziećmi. Dzięki temu pozycja ta może być przydatna nie tylko dla rodziców, ale i wychowawców.

Książkę podzielono na cztery części: świat, ludzie, dzieci, ciało. W każdej kategorii zamieszczone są kolejne plakaty, przedstawiające postępowanie zakazane w kontaktach ze środowiskiem, ludźmi, dziećmi i ich ciałem. Każda kategoria ma swoje hasło przewodnie, np. „Dzieci są bardzo ważne i trzeba dzieci szanować” lub „Twoje ciało jest bardzo ważne i wszyscy muszą je szanować.”

W działach dotyczących dzieci i ciała wymieniono po kilkanaście zachowań, których dorośli nie mogą się dopuszczać wobec dzieci i ich ciał. Poruszony jest tu na przykład wątek wyśmiewania się z dzieci, a także szeroko ujęty problem złego dotyku, czyli molestowania seksualnego.

Przykłady

Część “Świat”:

 • Nie wolno śmiecić.
 • Nie wolno wywozić śmieci do lasu.
 • Nie wolno znęcać się nad zwierzętami.
 • Nie wolno porzucać zwierząt.

Część “Ludzie”:

 • Nie wolno plotkować ani mówić nieprawdy o innych.
 • Nie wolno obrażać ani szydzić.
 • Nie wolno patrzeć i nic nie robić, kiedy ktoś kogoś krzywdzi.
 • Nie wolno namawiać do robienia niebezpiecznych rzeczy.

Część “Dzieci”:

 • Nie wolno kazać dzieciom milczeć, kiedy dzieje im się krzywda.
 • Nie wolno straszyć dzieci.
 • Nie wolno wmawiać dzieciom, że rodzice przestaną je kochać.
 • Nie wolno zabierać dzieci bez zgody rodziców.

Część “Ciało”:

 • Nie wolno popychać dzieci.
 • Nie wolno łaskotać dzieci, gdy mówią „przestań!”
 • Nie wolno przytulać ani całować dzieci, kiedy nie mają na to ochoty.
 • Nie wolno obcym rozbierać dzieci.

Uważam, że temat szacunku wobec siebie i innych został tu bardzo ciekawie potraktowany. Nie jest to książka, którą można dać dziecku i zostawić bez słowa komentarza. Jej treść ma stanowić punkt zaczepienia do rozmowy o tym, co ważne. W dodatku pokazuje dzieciom, że nie tylko im nie wszystko wolno. Także dorośli, w tym rodzice i inni członkowie rodziny, mają postawione pewne zakazy, których muszą przestrzegać.

Polecam ku inspiracji.

Elżbieta Zubrzycka
Powiedz komuś!
WGP dla dzieci, Gdańsk, 2004

Zaczęłam przeszukiwać rynek wydawniczy pod kątem książek dla dzieci z elementami komunikacji asertywnej. Wyniki moich poszukiwań przedstawiłam w wydarzeniu “Mamo, poczytaj mi o asertywności”.Wszystkie książki dla dzieci, które polecam i których nie polecam znajdziesz tutaj. A tutaj te dla dorosłych.

10 Replies to “Słup soli”

 1. Bardzo się cieszę, że takie książki są i że są tak ciekawie opracowane. Niedługo moja córka zostanie przedszkolakiem, a tam już zaczyna się prawdziwe społeczne życie i to jest ten czas, żeby dzieci uwrażliwiać na ważne tematy. Bardzo fajne książeczki, naprawdę.

 2. Tematy bardzo istotne, dla mnie szczególnie ten o szacunku do człowieka, też pod względem fizycznym. Dzieciaki potrafią być dla siebie straszne i trzeba uczyć, jak w takiej sytuacji się zachować.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.