O przestrzeni dla dziecka i rodziców – teaser

Darina sama zaproponowała, by Jej tekst był pierwszym opublikowanym w sieci tekście w ramach wydarzenia “Mamo, a skąd się biorą (asertywne) dzieci”. Z radością więc przedstawiam tekst “O budowaniu przestrzeni dla siebie i dla dziecka”.

Jakiś czas temu wymyśliłam niecodzienne obchody święta Dnia Matki i Dnia Dziecka. Niezwykłość miała polegać na tym, że między 26 maja a 1 czerwca codziennie (oprócz weekendu) ukaże się pięć tekstów na tematy krążące między mamą, dzieckiem a asertywnością. Zastanawiałam się jednak kogo zaprosić do udziału. I wtedy przyszło mi do głowy, by przejrzeć otrzymane komentarze na własnym blogu i w ten sposób poznałam Darinę z Pozytywnewychowanie.pl Czytając artykuły na Jej blogu pomyślałam, że myśli w podobny sposób do mojego i tak jak ja bardzo ceni sobie jakość komunikacji z dzieckiem. I również dostrzega i wykorzystuje potencjał dziecka do budowania więzi.

Zaprosiłam Ją więc do udziału w wydarzeniu (zgodziła się z radością). Specjalnie na tę okazję napisała tekst “O budowaniu przestrzeni dla siebie i dla dziecka”.
Oczywiście tyczy on relacji rodzice-dziecko (a nie porady budowlane 😉 ). Nie są to jednak teoretyczne wywody, ale konkretne sposoby działania, do wykorzystania w każdym polskim domu.

Równocześnie podkreśla ważną rzecz, na którą też chcę zwrócić uwagę. W budowaniu relacji nic nie trwa natychmiast. “Stawianie granic i określanie własnej przestrzeni to złożony proces, który może trwać miesiącami albo dłużej.” Innymi słowy to temat dla wytrwałych. Czy zatem warto inwestować ten czas?

Wskazówki do odpowiedzi na to pytanie można znaleźć już w tekście Dariny. Przedstawia Ona bowiem nie tylko pomysły na to jak rozmawiać z dziećmi, ale także pokazuje przykłady z własnego podwórka – jak w Jej własnej rodzinie działają przytaczane przez nią rozwiązania. Oto przykład:

Ostatnio moja starsza córka, która zgodnie z planem miała pakować tornister wieczorem stwierdziła, że wieczorami nie ma sił i woli zrobić to rano. Pomyślałam sobie, że to będzie karkołomne przedsięwzięcie dla kogoś, kto mógłby codziennie spać do południa, gdyby nie szkolny obowiązek. Spytałam więc, jak zamierza to zrobić, żeby zdążyć do godziny wyjścia, a Mała powiedziała, że wstanie 10 minut wcześniej….

Co się wydarzyło dalej – czy Mała wstała i dotrzymała słowa? O tym przeczytacie tutaj.  Zapraszam do lektury całego tekstu – warto!

Tekst Dariny powstał w ramach wydarzenia „Mamo a skąd się biorą (asertywne) dzieci?”, zainicjowanej przez AsertywnaMama.pl we współpracy z Mama Balbinka, Odnova.net, Pozytywne wychowanie, Z błyskiem w oku.
Tutaj znajdziesz pozostałe teksty
.

14 Replies to “O przestrzeni dla dziecka i rodziców – teaser”

  1. Zaraz lecę poczytać. Znając życie – nie wstała 🙂 Ja jestem dorosła, a mam podobnie. Jeśli nie spakuję się wieczorem, nie przygotuję ubrania, kanapek, itd to na drugi dzień w pracy jem chleb bez masła i chodzę w pogniecionym.

    1. zgadzam się 🙂 zachęcam zatem do podania dalej informacji o tekście, czy wydarzeniu – będzie krok do przodu w kierunku spełnienia Twojego westchnienia 😉 z góry dziękuję i będzie mi bardzo miło 🙂

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.