O dzieleniu się opłatkiem

Prawdziwa historia. Niedawno słyszałam opowieść o starszym panu, który przeszedł koszmar drugiej wojny światowej. Doświadczył strachu, grozy, zimna, głodu… W Wigilię dzielił się z bliskimi nie opłatkiem tylko kromką chleba. Bo kiedyś mu jej brakowało. Po to, by nie brakowało już nigdy więcej…

Przygotowania do świąt to czas, w którym mamy okazję poćwiczyć wiele umiejętności. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Możemy więc podnosić na wyższy poziom nasze zdolności

 • komunikacji, negocjacji, asertywności, organizacji, planowania, współpracy, delegowania zadań,
 • a także dekorowania wnętrz, DIY, cukiernicze, piekarnicze, kucharskie i stylizacji osobistej 😉

Ale dzieci też mają co robić. Ćwiczą

 • współpracę, ale i samodzielność – przy całej organizacji świątecznej;
 • koordynację ręka-oko i małą motorykę np. przy wyrobie ozdób choinkowych tudzież wykrawaniu pierniczków oraz ich zdobieniu;
 • elementy matematyki – zarówno przy ubieraniu choinki, strojeniu domu jak i lepieniu pierogów czy uszek;
 • śpiewu a cappella – przy ćwiczeniu kolęd.

Dodatkowo poszerzają wiedzę o rodzinie, tradycji, religii, kulturze, różnicach międzykulturowych, świecie, a także o… dzieleniu się.

Podziel się

Tak, nawiązuję tutaj do słynnego nakazu „dzielenia się zabawkami”, panoszącego się na placach zabaw. Mam w sobie duży sprzeciw wobec zmuszania dzieci do tego, by się „dzieliły”, bo zwykle jest to związane z ignorowaniem ich fazy rozwojowej. W dodatku tak naprawdę następuje tu pomylenie pojęć, bo nie o dzielenie nam chodzi, lecz o pożyczanie (co dla najmłodszych dzieci jest pojęciem tak samo abstrakcyjnym).

Ale

Pomyślałam sobie, że cała grudniowa otoczka świątecznych przygotowań stanowi znakomitą okazję, by w naturalny sposób przybliżyć dzieciom pojęcie dzielenia się.

Najbardziej oczywista jest tradycja dzielenia się czy też łamania opłatkiem. Nadal powszechny jest także zwyczaj zostawiania jednego miejsca przy stole dla zbłąkanego wędrowca. Aż prosi się tu, żeby opowiedzieć o tym, skąd te zwyczaje się wywodzą.

Jednak właściwie cały grudzień sprzyja idei dzielenia się. Można

na przykład:

 • podzielić się zadaniami przy przygotowywaniu świąt lub chociażby budowaniu karmnika dla ptaków;
 • dzielić się ciastem i foremkami w trakcie robienia pierniczków albo materiałami plastycznymi do wyrobu łańcuchów i innych ozdób świątecznych;
 • zaangażować się w jakąś akcję charytatywną i podzielić się tym, co mamy, z osobami potrzebującymi np. dziećmi w domach dziecka;
 • włączyć się w zbiórkę pieniędzy dla ciężko chorych dzieci, by zebrać odpowiednią sumę na ich leczenie;
 • podzielić się bombkami przy wieszaniu ich na choinkę;
 • podzielić się przygotowywaniem dań na świąteczne stoły;
 • w czasie spotkań rodzinnych częstować się (czyli dzielić) potrawami.

Zwykłe, codzienne sytuacje, które w naturalny sposób uczą. W dodatku wraz z modelowaniem, bo, jak wiadomo, dzieci uczą się nie przez wykład, tylko przez przykład – płynący od rodziców. Gdy dzieci widzą, że dorośli rzeczywiście się dzielą, zaczynają ich naśladować. Wystarczy tylko zauważyć te sytuacje i wykorzystać je..

Nie, to nie znaczy, że dziecko następnego dnia po świętach w piaskownicy (w końcu ciepłą mamy zimę tego roku) rzuci się do innych dzieci, by podzielić się z nimi zabawkami albo od rana będzie obdzielało swoimi świeżo dostanymi prezentami rodzeństwo. Ale w ten sposób, że się wyrażę górnolotnie, poszerzymy jego horyzonty. Sprowadzimy abstrakcyjne dla dwulatka pojęcie „dzielenia się” do zrozumiałej czynności.

A dziecko, gdy do tego dojrzeje, „samo” zacznie się dzielić. I wcale nie będzie to wigilijny cud.

Jeśli spodobał Ci się ten tekst – Ty też się nim podziel! 🙂 Podaj go dalej.

PS. Zajrzyj też tutaj by przeczytać więcej tekstów z cyklu “święta z nutą asertywności”

zdjęcie: by _Alicja_ from Pixabay

5 Replies to “O dzieleniu się opłatkiem”

 1. Ludziom z naszych czasów przydałaby się podróż na chwil parę do czasów wojennych, wtedy może byśmy wiele zrozumieli, doświadczyli i nauczyli się. Bo teraz to mało wiemy… dzielenie się to jest klucz do dobrej relacji i empatii to jest skarb. pozdrawiam 🙂

 2. Nie dzielę się opłatkiem, bo nie obchodzę świąt w kontekście religijnym. Dla mnie to tylko czas wolny, spędzony z rodziną – a większość tradycji świątecznych (jak chociażby dekorowanie choiniki) to zwyczaje zapożyczone od pogan.

 3. jeśli chodzi o dzielenie się to jestem bardzo podobnego zdania, nie można nikogo zmuszać ani przekonywać do własnych racji, poglądów i tradycji.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.