Kobieta Asertywna – recenzja

„Kobieta asertywna jaka jest, każdy widzi” – chciałoby się sparafrazować klasyka. Oto bowiem wizerunki kilkudziesięciu z nich widnieją na okładce książkowej premiery traktującej o asertywności, czyli „Kobiety asertywnej” autorstwa Kamili Rowińskiej. Postaci ze zdjęć są w różnym wieku. Różnią się kolorem włosów i ich długością, niektóre noszą okulary, inne – biżuterię. Mają rozmaite zawody i doświadczenia życiowe. Łączy je to, że przy całej historii, którą mają za sobą, są asertywne. I o tym jest ta książka.

kobieta asertywna

O autorce

Kamila Rowińska jest coachem, trenerką, bizneswoman. Prowadzi szkolenia stacjonarne, w których bierze udział kilka tysięcy osób rocznie, tworzy też szkolenia on-line. Jej społeczność w social mediach liczy ponad 100 tys. członków, głównie kobiet. „Kobieta asertywna” to ósma książka autorki.

Jej droga do asertywności rozpoczęła się od zmiany własnego sposobu komunikacji. Jak sama opowiada, przez kilka lat pracowała nad nią najpierw w sferze zawodowej, potem dołączając także tę prywatną. Jej doświadczenie to również godziny spędzone na sali szkoleniowej oraz indywidualne konsultacje. Teraz wiedza autorki na temat asertywności ujrzała światło dzienne w formie drukowanej.

O książce

Czytanie zawsze zaczynam od sprawdzenia, jak książka prezentuje się w środku.  Dla mnie wygląd ma znaczenie 😉 (dla jakości czytania).

Pierwszy rzut oka

W tej pozycji kolejną (po okładce) rzeczą, która zwraca uwagę, jest dedykacja autorki dla jej synów – osobista, poruszająca i… asertywna, a jednocześnie zdecydowanie inspirująca dla rodziców dorastających dzieci.

W oczy rzucają się również ilustracje. Chyba pierwszy raz widzę je w książce o asertywności dla dorosłych. Przyznaję, że to strzał w dziesiątkę, bo grafiki z komiksowymi dymkami są bardzo wymowne i wprost pokazują absurd niektórych nieasertywnych zachowań, które znamy osobiście z życia.

Drugi rzut oka

To nie jest podręcznik technik komunikacji asertywnej. Autorka odchodzi od powszechnie stosowanego schematu, który znajdujemy w wielu pozycjach o asertywności. Nie ma tu podziału komunikatów asertywnych ze względu na typ – odmawianie, wyrażanie opinii, wyrażanie i przyjmowanie krytyki, stawianie granic, monolog wewnętrzny, przyjmowanie komplementów itp. Jest za to przegląd ról, w jakie wchodzi kobieta: w związku, w pracy (zarówno jako pracownik, jak i szefowa) a także  jako matka oraz dorosłe dziecko swoich rodziców.

Dzięki temu zabiegowi możemy wspólnie z autorką przeanalizować, na jakie problemy może natrafić kobieta w sytuacjach zawodowych i prywatnych. W tym miejscu szczególnie polecam rozdział czwarty „Asertywność w związku”. Znajdziemy w nim swoisty rys historyczny, który przybliża nam pochodzenie niektórych utartych schematów i stereotypów funkcjonujących w społeczeństwie nawet teraz, w XXI wieku.

Bardzo podoba mi się jeszcze inny pomysł autorki, która każe nam przyjrzeć się sobie pod kątem przekraczania cudzych granic. Te fragmenty oraz zawarte w nich pytania i przykłady bardzo dają do myślenia.

kobieta asertywna

Merytorycznie

 • Bezdyskusyjnym atutem tej książki jest kosmiczna wprost liczba przykładów. Od samego początku spotkamy w tekście urywki dialogów, zarówno w wersji nieasertywnej, jak i asertywnej. Mamy tutaj także dokładne analizy sytuacji z życia wziętych oraz prawdziwe historie kobiet, które opowiadają o swoich doświadczeniach i drodze do asertywności.
 • Absolutnie wart polecenia jest rozdział dotyczący mobbingu, ponieważ ciągle brakuje wiedzy na ten temat. Znajdziemy tu opis zjawiska i przyczyny jego powstawania. Przedstawiono również kroki prawne, które trzeba podjąć, gdyby  przydarzyła nam się taka sytuacja. Szczególnie polecam fragment o tym, jak samej uniknąć stania się mobberem oraz jak zapobiegać takim zachowaniom.
 • Duże wrażenie zrobiło na mnie zaproszenie do współpracy ekspertów. Rzadko – w mojej ocenie – autor pozwala sobie na oddanie palmy pierwszeństwa innym. A tu, w części dotyczącej asertywności u dzieci, znajdujemy wywiad z panią psycholog. Z kolei rozdział o mobbingu został przygotowany we współpracy z prawniczką – ekspertem od tej tematyki.

Wzór na asertywność

Aby przybliżyć samą komunikację asertywną, w książce zastosowano ciekawe rozwiązanie. Autorka podała jeden uniwersalny schemat, który da się zastosować praktycznie w każdej sytuacji. Nie ma tu zatem wielu ćwiczeń z komunikacji, za to wszystkie przykłady pokazują zastosowanie tego „wytrychu”. Przyznaję, że jest to nowatorskie spojrzenie na poznawanie komunikacji asertywnej. Dla osób, które samodzielnie mierzą się z wprowadzaniem asertywności w życie, może to stanowić duże ułatwienie nauki.

Każdy rozdział zakończony jest miejscem na wpisanie dwóch lekcji wyciągniętych dla siebie z przeczytanych stron. Kto zna Kamilę Rowińską, ten wie, że to tradycyjne ćwiczenie, które znajdziemy w jej nagraniach i konferencjach.

Technikalia

 • Książka dostępna jest zarówno w wersji drukowanej, jak i elektronicznej (w formatach EPUB, MOBI i PDF).
 • Do bezpłatnego pobrania są dodatkowe materiały wideo z przykładami i scenkami.
 • Od strony finansowej – w tej chwili trwa promocja na książki w trzech różnych pakietach. Ułatwienie dla kupujących stanowi z pewnością płatność odroczona lub ratalna.

Wnioski

Pokrótce opisałam, z czym spotkamy się, czytając tę książkę. Ale dopiero w trakcie czytania można ją… przeżyć.  To pozycja, która emocjonalnie poruszy do głębi, a w wielu przytoczonych przykładach i sytuacjach czytelniczki rozpoznają znane sobie zachowania, reakcje czy schematy.

Książka nie obiecuje gruszek na wierzbie. Autorka nie tai ogromu pracy, którą trzeba włożyć, by świadomie posługiwać się asertywnością. Ale nie ukrywa także jakościowej zmiany, jaką powoduje asertywność w życiu.

Pięć gwiazdek na pięć to zasłużona ocena. Szóstą przyznaję za rozdział o mobbingu.

Kamila Rowińska
Kobieta Asertywna
RBC International, Gdynia, 2019

PS. to nie jest wpis sponsorowany.

 

5 Replies to “Kobieta Asertywna – recenzja”

 1. Śledzę kanały Kamili Rowińskiej na bieżąco.
  A o komunikacji asertywnej uczę się od mojej terapeutki, od której dowiedziałam się, że prawdziwa asertywność jest inna, jest trochę ponad to, co nam się z asertywnością kojarzy.

  1. Myśle, ze warto najpierw przeczytać , bo to nie jest „książka tego typu” . Sama kiedyś byłam sceptyczna , ale Rowinska to inna historia i klasa . Ja polecam !

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.