Grudzień miesiącem asertywności

Sezon na święta się rozpędza? A ja Wam mówię, że grudzień to sezon na… asertywność.

Gdy ktoś dojrzeje do tego, by zmienić swój sposób komunikacji i uczyć się asertywności, nie zawsze od razu ma możliwość zapisać się na trening z prawdziwego zdarzenia. Ale – nic straconego! Codzienne życie dostarcza mnóstwa okazji do tego, by potrenować umiejętności asertywne. Szczególnie grudzień (a nawet już ostatnie dni listopada) obfituje w sytuacje, które idealnie nadają się do treningu.

Rozgrzewka

Zaczyna się od Black Friday, kiedy okazja goni okazję. Szczerze mówiąc, nie wiem, jak to jest w Stanach, ale mam wrażenie, że w Polsce przerośliśmy pomysłodawców tego “święta” i mamy nie tylko Black Friday, ale zarówno Black Weekend, jak i wręcz cały Black Week (nie mówiąc już o pojawiającym się gdzieniegdzie Black November). Polak potrafi, to fakt. Ale jednocześnie są to świetne okazje do tego, by świadomie nie dać się złapać na promocje, które w końcowym rozrachunku okazują się nie być wcale takie atrakcyjne. (Tu nie mam do polecenia konkretnego tekstu – na razie).

i… akcja

Ale grudzień to przede wszystkim czas przygotowań do Bożego Narodzenia.

Duchowo przeżywamy Adwent, w czasie którego wiele osób deklaruje jakieś wyrzeczenie. Stanowi to znakomitą okazję do trenowania odmawiania sobie. 😉

Czekają nas również ćwiczenia z negocjacji przy okazji tworzenia listów do świętego Mikołaja. Jest to szczególnie istotne, gdy mamy więcej dzieci niż jedno, młodsza latorośl koniecznie chce to samo co starsza, a starsza wybiera same najdroższe zabawki. Wyzwaniem level expert jest także prezent dla tych, którzy “absolutnie nic nie chcą” – np. dla babci.

Mikołaj ma kłopoty, czyli jak spełnić trudne do realizacji życzenia gwiazdkowe

No i mamy również konkretne, fizyczne przygotowania do świąt – robienie porządków, ozdabianie mieszkania, wielokrotne zakupy, pieczenie pierniczków, przygotowywanie potraw, nie wspominając o kupowaniu (tudzież ­– ostatnio modniej – wypożyczeniu) choinki i jej ubieraniu. Roboty huk, a jednak przewrotnie, jeśli rodzina deklaruje, że oczywiście pomoże we wszystkim – absolutnie się na to nie zgadzaj 😀

Mąż chce Ci pomóc przygotować święta? Nie zgadzaj się na to!

Dogadanie się w kwestii harmonogramu spotkań rodzinnych to kolejna szansa (powiedziałabym jedna z większych) na praktyczne ćwiczenie umiejętności komunikacji asertywnej. Szczególnym sprawdzianem jest ustalenie terminu wieczerzy wigilijnej. Często to logistyka na najwyższym szczeblu, zwłaszcza gdy jedna Wigilia to tak naprawdę dwa spotkania z dwiema rodzinami. Czy można tego uniknąć? Oto jest pytanie.

Jak nie jeździć na dwie wigilie w Wigilię?

Święta, święta

Dalej mamy oczywiście wiele rodzinnych spotkań, które, jak to zwyczaj nakazuje, zaczynają się od przywitania. Potem następuje właściwa część imprezy, czyli konsumpcja z degustacją przeplatana rozmowami przy stole. Mamy więc wyzwania zarówno dotyczące wagi, która się objawi dopiero po świętach, jak i samej konwersacji. Tu polecam dwa teksty – ten:

Rozmówki świąteczne cz. 2

I ten.

I po świętach

A po świętach – już tylko kilka kroków do sylwestra i tu również jest co ćwiczyć (niekoniecznie taneczne kroki), zwłaszcza gdy mamy malutkie dzieci  albo nastolatki.

Potem zaś następuje Nowy Rok i stajemy przed coroczną szansą spełnienia postanowień noworocznych 😀 Z tej okazji już teraz zdradzę Ci sekret, który odkryłam jakiś czas temu.

Sekret postanowień noworocznych

Grudniowe ćwiczenia z asertywności zastosowane w praktyce oznaczają zmiany. Nie wszyscy je lubią, zwłaszcza gdy dotyczą uświęconej latami tradycji. To też warto wziąć pod uwagę. Więcej na ten temat przeczytasz tu:

Święta inaczej? Kilka słów o zmianach

Niezależnie od tego, czy w tym roku święta będziesz obchodzić jak zwykle, czy z nutką asertywności –

Wesołych Świąt życzę 🙂

 

4 Replies to “Grudzień miesiącem asertywności”

  1. U nas święta i przygotowania do nich zawsze mijają spokojnie, więc nie mam chyba czego zmieniać:) Może to przez moją wrodzoną asertywność? 😉

  2. Dziękuje i nawzajem:) myślę że z ta pomoca rodziny masz razcję:0 hihi i tez moje postanowienie będzie podobne do twojego:)

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.