Dziecko jest jak rzeka – teaser

Masz takie doświadczenia przy przeglądaniu blogów, że oglądasz jeden, drugi, czytasz, klikasz, klikasz kolejny i nagle trafiasz na tekst, który Cię zaskakuje, porusza i robi na Tobie niesamowite wrażenie? Drugi tekst wydarzenia “Mamo a skąd się biorą (asertywne) dzieci?” jest dla mnie właśnie taki. Niezwykły.

Przede wszystkim jest to jedyny tekst wydarzenia, który nie był pisany specjalnie na tę okazję. Kasia czyli Mama Balinka napisała go po prostu w swoim czasie i umieściła na blogu. Trafiłam na niego kiedyś i… zauroczył mnie kompletnie! Zrobił na mnie takie wrażenie, że zapamiętałam sobie link do niego i dałam znać Kasi, że jeszcze wrócę do tego tematu.

Więc gdy zapraszałam Autorki tekstów do wydarzenia, wiedziałam, że chcę by Kasia zgodziła się na jego publikację – w nowej odsłonie. Kasia się zgodziła na udział (hurra 🙂 ), ale na początek miała pomysł, by tekst przerabiać. Nie byłam do końca przekonana, bo w końcu zauroczył mnie konkretny artykuł. Ale ostatecznie stanęło na moim – i oficjalnie mogę zachęcić do przeczytania oryginału.

O czym jest ten tekst? Co mnie w nim tak poruszyło? Jest w nim zawarta pewna metafora, z którą osobiście nie spotkałam się wcześniej. Porównanie, które niezwykle zadziałało na moją wyobraźnię. Mianowicie porównanie dzieci do płynącej rzeki. I oczywiście ma to związek z rozwojem dziecka i jego wzrastaniem. Oto tylko jeden fragment tekstu na zachętę:

Każda rzeka i dziecko ma swój początek. Źródło rzeki jest maleńkie i dzięki pomocy matki natury odnajduje swoje koryto, formuje się i zaczyna płynąć, w konkretną stronę. Tak samo jest z dzieckiem. Rodzi się maleńki człowiek, który dzięki najbliższym ma szansę się rozwijać, kształtować swój charakter i podążać własną ścieżką tak aby wypłynąć na wielkie wody.

Ciąg dalszy znajdziesz tutaj. Zapraszam do lektury tego wyjątkowego artykułu. Szczerze polecam 🙂

Tekst Kasi dołączył do wydarzenia „Mamo a skąd się biorą (asertywne) dzieci?”, zainicjowanej przez AsertywnaMama.pl we współpracy z Mama Balbinka, Odnova.net, Pozytywne wychowanie, Z błyskiem w oku.
Tutaj znajdziesz pozostałe teksty
.

A teaser do pierwszego tekstu wydarzenia “Mamo a skąd się biorą (asertywne) dzieci?” znajdziesz tutaj.

 

 

21 Replies to “Dziecko jest jak rzeka – teaser”

  1. Już sam temat mówi dużo i samej istocie dzieciństwa. Dzieci to wulkan energii albo jak to ujęłaś jak rzeka, które zmieniają kierunek co minutę.

  2. Qurcze- coś w tym jest! A nawet poszłabym o krok dalej- każdy człowiek jest jak rzeka, i to jacy jesteśmy jest kwestią tego jak nasz nurt się potoczył.
    ps. Uwielbiam poznawać ludzi i ich historie!

  3. Z porównań podobnie poetyckich, ostatnio natknęłam się na to, gdzie autor porównywał dziecko do ziarna, a później rośliny, która wzrasta w swoim tempie. Ujęły mnie te słowa.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.