Gdyby asertywność była lekiem… Ulotka.

We wszystkich nadawanych w mediach reklamach leków na końcu jest bardzo szybka informacja o tym, by przed użyciem zapoznać się z ulotką i w razie wątpliwości skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.  Asertywność niby nie jest lekiem na całe zło, ale lepiej przeczytaj – żeby nie było, że nie uprzedzałam. 🙂

Informacja dla pacjenta

Przed zastosowaniem należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.

Opakowanie zawiera asertywność.

Produkt nie zawiera alkoholu, glutenu, śladów orzeszków ziemnych, mleka, soi, gorczycy ani truskawek. Nie zawiera konserwantów, glutaminianu sodu, barwników ani wzmacniaczy smaku.

Co to jest asertywność i w jakim celu się ją stosuje?

„Asertywność to umiejętność pełnego wyrażania siebie w kontakcie z inną osobą czy osobami.

Zachowanie asertywne oznacza bezpośrednie, uczciwe i stanowcze wyrażenie wobec innej osoby swoich uczuć, postaw, opinii lub pragnień, w sposób respektujący uczucia, postawy, opinie, prawa i pragnienia drugiej osoby.”*

Jak działa asertywność?

Przy długotrwałym stosowaniu powoduje wzrost szacunku do samego siebie, wzrost poczucia własnej wartości, wzrost samooceny, uporządkowanie realcji międzyludzkich, wzrost ilości wolnego czasu i inne.

Informacje ważne przed zastosowaniem asertywności

Kiedy nie stosować asertywności?

Kiedy pacjent umie bez problemu odmawiać w sytuacjach, gdy tego potrzebuje, umie postawić granice, umie poprosić bez poczucia winy itp.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Jeśli pacjent nigdy wcześniej nie stosował asertywności, warto najpierw poćwiczyć „na sucho”.

Asertywność a inne leki

Dotychczas nie są znane klinicznie istotne interakcje asertywności z innymi lekami.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna zacząć trenować asertywność.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Nie jest znany wpływ leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, ale zaobserwowano przypadki bezpieczniejszej jazdy po zastosowaniu leku.

Asertywność zawiera

Techniki komunikacji takie jak: asertywne odmawianie, asertywne proszenie, wyrażanie opinii, przyjmowanie i wyrażanie krytyki i inne.

Zastosowanie większej niż zalecana dawki asertywności

W przypadku stosowania asertywności zawsze i wszędzie, a nie tylko w razie potrzeby (patrz punkt 3), mogą wystąpić: załamanie relacji i wykluczenie społeczne oraz poczucie zagubienia.

Pominięcie zastosowania asertywności

W przypadku pominięcia dawki asertywności w danej sytuacji, zawsze jest możliwość późniejszego ponownego nawiązania do tematu i uzupełnienia pominiętej dawki.

Jak stosować asertywność

W sytuacjach, gdy jest to ważne i konieczne dla używającego, np. gdy trzeba komuś odmówić z ważnego dla pacjenta powodu, gdy trzeba kogoś o coś poprosić, gdy trzeba postawić granice. Nie stosować, gdy jest to niekonieczne albo niewskazane (np. gdy trzeba uciekać przed zbirem).

Możliwe działania niepożądane

Zmniejszenie się liczby znajomych uczulonych na asertywność i nietolerujących zachowań asertywnych u pacjenta, który wcześniej ich nie przejawiał (objawiających się np. odmową).

Początkowo może pojawić się poczucie winy związane z tym, że się komuś odmawia.

Jak przechowywać asertywność

Najlepiej ją zinternalizować i stosować w razie potrzeby.

Zawartość opakowania i inne informacje

Co zawiera asertywność

Zestaw technik komunikacji.

Data ostatniej aktualizacji ulotki: 25 stycznia 2019

 

* Maria Król-Fijewska, Stanowczo, łagodnie, bez lęku, Warszawa 1996, Wydawnictwo WAB

2 Replies to “Gdyby asertywność była lekiem… Ulotka.”

  1. Ale świetny pomysł! Wyszło Ci to fantastycznie 🙂 A co do działań niepożądanych – absolutnie potwierdzam. W moim przypadku sprawdziło się w 100%, grono znajomych się zmniejszyło, a ja w końcu zaczęłam oddychać swobodnie i czuć się dobrze, dopiero po czasie zrozumiałam jak bardzo niektórzy ludzie mnie męczyli 🙂

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.